Yurtdışından (AliExpress’ten) Alıp, Yurtiçinde (N11’de) Satıyorum

Merhaba. Bildiğiniz gibi ülkemizde yüksek fiyatlarla satılan bir çok saat, bilezik, telefon kablosu ve kılıfı gibi ürünleri AliExpress, GearBest, Joybuy, DX veya benzeri yabancı sitelerden oldukça ucuza ve kargo bedava olacak şekilde bulmak mümkün.

Örneğin Türkiye’de şu ara en düşük 50 liraya satılan saatler bu tip sitelerde en fazla 2,3,5 dolarlar seviyesindedir. Ayrıca kargo ücretsizdir. (Ancak şöyle bir püf noktası var, üründen belli bir miktarın üzerinde alırsanız kargo ücreti eklenir. Mesela 2 dolarlık üründen 1,2,3 adet aldığınızda kargo ücreti yoktur ama devamında 4’üncüyü de aldığınızda bir bakarsınız kargo ücreti de eklenmiş.) Kargo ücreti dendiğinde de pek korkmamak lazım; ürünlerin çoğunda kargo ücreti 1-2 dolar gibi küçük bir rakamdır.

Sonuçta ilkin bir deneme siparişiyle başlayabilirsiniz. Bu siparişinizi 30 doları geçirmeden yapın ve kargolatın. 30 doları geçerse Türkiye’de gümrüğe takılabilir; ayrıca satıcıya rica ederseniz pakete gift yazar gümrükte vakit kaybetme ihtimaliniz azalır.

2 dolarlık 10 tane ürün aldık diyelim; 20 dolara geldi; üste de 2 dolar nakliye koyduk; 22 dolara size maliyeti var. Ne kadar sürede ulaşır? Benim gözlemime göre böyle bir paket en fazla 2 ay içinde elinize ulaşıyor; hatta bazen 1 haftada geldiği de oluyor.

Peki bu ürünü ne yapacağız? Bunu internetten aldık, yine internetten satabiliriz. Hemen bir N11 veya GittiGidiyor hesabı açıp bu ürünü orada satabilirsiniz ya da sosyal medya üzerinden tanıtımını yapıp elden de satmak mümkün.

Şimdi asıl soruya gelelim: İnsanlar neden sizden alsın? Cevap çok basit. Siz 10 liraya mal ettiniz 35 lira istiyorsunuz diyelim. 35 liradan saat kategorisinde %10 N11 komisyon alır 3,5 lira; üste 5 lira civarında da kargo tutar; düz hesap ikisi 10 lira alalım; size 15 lira kalır. Alıcıların çoğuysa yurt dışı alışverişi bilmez; bilenlerse prosedürü bilmediğinden almaktan çekinir; ya da o kadar beklemek istemez. Belli bir miktar fazla ödeyip Türkiye’den 1-2 günde eline geçecek bir ürünü almayı tercih ederler. Yani sizin gücünüz o ürünü Türkiye’den hızlı bir şekilde alıcınıza ulaştırabilmenizde.

Özet geçersek; Aliexpress ve benzerleri üzerinden, aynı satıcıdan, 22 doları geçmeyecek (kargo hariç) şekilde alışveriş yapıyoruz. Alınacak ürün ülke içinde talebi yüksek, hızlı satılabilir, az sorun çıkarabilir bir şey olmalı. En önemlisi ülke içi adet satış fiyatının 20 lira altında olmasını önermem çünkü kargo parasından sonra size çok az kar kalır. Dolayısıyla 50 liralar seviyesindeki ürünleri hedefleyebilirsiniz.

Nasıl bir ürün olsun diye sorarsanız, birinci önerim telefon kılıfı, telefon kırılmaz cam, sticker gibi hızlı giden standart ürünler; eldiven bere tarzı spor malzemeleri; tornavida tasarruflu su başlığı ışıklı okuma gözlüğü gibi ilgi çekici ürünler; araba telefon tutucu, düzenleyiciler, selfi çubuğu gibi her eve lazım şeyler; saat bilezik takı gibi kar oranı yüksek ve satışı hızlı ürünler. (Saat gibi mekanik ürünlerde tedarikçinizle sorun çıkmamasına dikkat edin; sorunlu ürünleri Aliexpress üzerinden dispute açıp iade edebilirsiniz.) Teknoloji ürünlerinde bozulma olasılığı yüksek olduğu için alıcıdan kaynaklı bile olsa alıcı sorun çıkarabilir. Önerilen ürünler bozulma ve teknolojisinin eskime ihtimali daha az olan kulaklık, el feneri, telefon şarj kablosu, adaptörü, araba çakmak girişi ve type-c to micro usb type-c to aux gibi dönüştürücüler.

(Emircan B.)