Terlik Arkeolojisi Kaç Para Kazandırır?

Eskiden ne zaman ekonomide kriz çıksa ben de kömürlükteki hazine detektörünü çıkarıp, üzerindeki birkaç senelik tozu aldıktan sonra hafta sonlarında kırda bayırda hobi olarak hazine arıyordum. Şu ana kadar bulamadım ama bulacağımdan ve kazandığım paranın devlet payını düştükten sonra kalanıyla krallar gibi yaşayacağımdan eminim. Bu arada bu kriz kış ayına denk gelince acaba hazine aramayı başka bir şekilde yapabilir miyim diye düşündüm ve internetten aradım; “Terlik Arkeolojisi” diye bir şeyle karşılaştım.

Google Earth ile ayağınızdan terliklerinizi çıkarmadan İndiana Jones’luk yapmaya “Terlik Arkeolojisi” deniyor. Bu sayede oturduğunuz yerden, amatörce ama sistematik bir çalışmayla neler neler bulunmuş. Siz de isterseniz siz de Google Earth sitesine girin ve istediğiniz bölgeyi kuş bakışı tarayın; bir de bakacaksınız ki şu ana kadar keşfedilmeyen bir tapınağı, bir anıtı, piramidi, höyüğü, sunağı, temeli, limanı veya literatüre geçmemiş bir antik şehri bulmuşsunuz.

(Başkalarının bulamadığı şeyi ben nasıl bulayım demeyin, çünkü onlar çıplak gözle bakmıştı, siz ise uzaydan bakıyorsunuz. Üstelik uydu resimleri sürekli güncelleniyor, nehirler kuruyunca yataklarından kimsenin görmediği bir şeyler çıkıyor veya çöldeki rüzgarlar eskiden saklı olan şeylerin üstündeki örtüyü kaldırıveriyor.)

Yani isteyen gene hazine detektörüyle yağmur çamur demeden dere tepe dolaşsın; hatta detektörü olmayanlar N11’den almadan önce Avantajix’ten tıklayarak parasının bir bölümünü geri almayı unutmasın; ama ben derim ki evde ayakları uzatıp, terlikleri bile çıkarmadan Google Earth’ten kuş bakışı hazine aramak çok daha keyifli.

(Arif Yılmaz)