Oyuncak Yapıp Para Kazanmak

Yaklaşık 2 yıl önce, henüz torunum doğmamışken onun gelişine hazırlık niyetine bir şeyler örmeye başlamıştım. Çeşitli patikler, yelek, hatta biraz da kendimi olaya fazla kaptırıp küçük küçük lifler ördüm. Vaktimin bol olması, hızlı yapmam ve üste de keyif almamın sonucu olarak, daha başka neler yapabilirim diye de düşünmeye başladım.

O zaman aklıma küçüklükten itibaren torunuma eşlik edeceğini düşündüğüm el örmesi bebekler yapmaya başladım. Biraz zahmetli olsa da ilk bebeği yaptıktan sonra gelinim çok sevindi. Onun sevincinin de desteğiyle bebekten sonra tavşan yapmaya başladım ve çeşitleri gittikçe arttırdım. Oyuncakların şirinlikleri dışında tamamen doğal ve zararsız olması da içimize ayrı bir rahatlık getiriyordu.

Her zamanki oturmalardan birinde, sevgili komşum Nurhan, yaptıklarımı görünce kendi torunu için de örmemi istedi. Seve seve örerken sonrasında bu işten para bile kazanmanın mümkün olduğunu fark ettim ve günlerde yanıma gelen hanımlara da konuyu açtım. Onlardan birçoğu istedi ve hatta istemekle kalmayıp çevre tanıdıklarına da yaydılar. Yani evde otururken kendi kendime hem gelir getirecek, hem de keyif verecek bir iş bulmuştum.

(Gülcan Fırat)