Kuş Yetiştirip Para Kazanmak

Yıllardır muhabbet kuşu bakmayı çok seven biriyim. Bir bebek misali kafesin temizliğinden suyuna, yeminden vitaminine ilgilenip, konuşmayı öğretip, evde bir çocuk varmış gibi senelerce muhabbet kuşu besledim. Güzel bir hobi olduğu için de herkesle paylaşıyorum.

Bir gün bir arkadaşıma muhabbet kuşlarıyla alakalı bildiğim tüm incelikleri anlattım. Muhabbet kuşu bakmaya kendisi de niyetlendi. Bir akrabası fanatik Fenerbahçe’li arkadaşıma Cimbom Cimbom diye konuşmayı öğrettiği bir muhabbet hediye etmiş. Bu erkek kuş gerçekten çok sağlıklı hareketli ve şirin bir muhabbet kuşuydu. Arkadaşım yanına bir dişi kuş alalım yavru yaparlar dedi fakat çift kuşlar fazla konuşmaz deyip pek önermemiştim. Bir gün petshopa gidip güzel bir dişi kuş seçtim kendisine. Yavrulama için gerekli büyüklük ve özellikle bir kafes de temin ettik. 3 aylık alışma döneminin ardından dişi kuş yumurta yapmaya başladı. İlk seferki yumurtlama döneminde 6 yumurta yapan çiftimizden 3 adet muhabbet kuşu yumurtadan çıktı ve büyüdü. Hal böyle olunca arkadaşım “bu kadar kuşu ne yapacağız” demeye başladı. Çünkü muhabbet çiftleri 3 ayda bir yumurtlama yavru yapma dönemine girer. Kuşlarımızı alıp petshopa götürdük. Yerli cins ve özenli bakılmış kuşları gören mağaza sahibi kuşları hemen aldı. Tüm masraflarını çıkınca bile arkadaşım kayda değer bir para kazanmış oldu. Ayrıca 7-8 yavru büyüten muhabbet kuşları var. Düzgün bakıp ihtiyacı olan takviyeleri verirseniz tabii ki. Yani hem bu güzel kuşlara bakmak, eğlenmek evin neşesini artırmak ve o küçücük yavruların büyüdüğünü görmek çok keyifli iken, bir de bunun yanında para kazanmak çok iyi oldu.

Şu an muhabbet çiftleri 6 yumurta daha yaptılar ve merakla bekliyoruz kaç tane yavru kuşumuz olacak diye. Bu arada ben de kuşuma güzel bir çift alma niyetindeyim. İnsanın hobisi üzerinden para kazanması muazzam bir zevk.

(S. Kocabıyık)