İnternetten Bal Satmak

İnternet üzerindeki belki de en önemli Türkçe forum sitelerinden birine 12-13 yıldır üyeyim.

Bugüne kadar ne paylaşımlar yapmadık ki. Ne sosyal projelere destek atmadık. Kimi zaman bir hastaya hayır duası gönderdik hep beraber, kimi zaman bir arkadaşımızın kazanması için oy torpili yaptık bir sitede :)) Yani forum arkadaşlığı bir başka oluyor, biraz da asker arkadaşlığına benziyor. Tabii arada bazen çürük yumurtalar çıkıyor olsa da onlar kısa sürede ayıklanıyor, siz yine düzgün dostlarla yola devam ediyorsunuz.

Şimdi asıl meseleye gelirsek olay şu: Benim memleketimde bir akrabam arıcılık işi yapmakta ve çok güzel ve doğal çam balı üretmekte. Tabi bu orada yaşayan köylülere, gelen-geçen turistlere, ve kar amacıyla gelen tüccarlara düşük fiyatlara satılıyor haliyle.

Peki ben ne yapacağım. Bu balı internet üzerinden satacağım.

Direkt üreticiden direkt tüketiciye satış olacağı için fiyat mutlaka en iyi fiyat olacak. Hem alan kazanacak hem üreten.

Ayrıca bunu bir internet sitesi kurmaya gerek olmaksızın yapacağım. Her şeyi en samimi ve en şeffaf bir şekilde foruma yazarak ve uygun da bir fiyat belirleyerek bu ürünleri oradaki dostlarıma ve onların dostlarına satacağım.

Bu sene başlamayı düşünüyorum. Ayrıca size de tavsiye ediyorum. Belki sizinki çam balı olmaz, belki düşünürseniz aklınıza bambaşka bir ürün gelir, ama siz de bir çok şeyi forumlarda yıllardır kurduğunuz dostluklar vasıtasıyla satabilirsiniz.

Hem dostlar kazanır hem siz.

(Doğan Kılınç)