Bir Meslek Fikri

Gözden kaçmış bazı meslekler vardır ve aslına bakarsanız asıl bu meslekler insana güzel para kazandırır: “Bilirkişilik” bunlardan biri.

Mahmekelere işi düşenler çok iyi bilir; hakimler ya da avukatlar, hatta diğer sujeler, bir olayı aydınlığa kavuşturmak için çoğunlukla bilirkişilere başvururlar.

Bilirkişiler bir konunun uzmanı olan ve görüşüne değer verilen kişilerdir. Kanuna göre bir davada taraflar arasındaki uyuşmazlığın çözümü hakim tarafından bilinmeyen özel veya teknik bir bilgiye bağlı ise, hakim gerekli olan özel veya teknik bilgiye sahip kişi veya kişilerin konuyla ilgili görüşünü alabilir. Hakim tarafından görüşüne başvurulan bu kişilere bilirkişi denir.

Bilirkişi nasıl olunur diye sorarsanız arama motoruna sorun, size yardımcı olacaktır. Çok zor bir prosedür değildir. Öte yandan bu işi ciddi şekilde yaparsanız bilirkişilik görevlerinden azımsanmayacak derecede para kazabilirsiniz. Üstüne de bilirkişiler eğer başarılı olurlarsa avukatlar tarafından tutulurlar ve diğer vakalarda da yardımına başvurulmak üzere çağırılabilirler.

Yani kısacası “bu işte de para var”.
İyi biliyorum çünkü bizzat ben bu işi yapıyorum…

(Serdar C.)