Trafikte Para Kaybetmeyin

Trafikteki tecrübelerime dayanarak size birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Çoğunuz biliyorsunuzdur belki fakat yine de bilmeyenler için yararlı olacağını düşünüyorum.

Aracınızı park ederken özellikle işlek bir caddede, mutlaka aracı park edeceğiniz yerden çok diğer aynaya da bakmalısınız. Çünkü geri geri gelirken örneğin tam sağ veya sol yaptığınızda aracın burnu yola doğru eğim alır ve kazalara sebebiyet verir.

Dizel aracınız var ise ve kalkış yapmakta zorluk çekiyorsanız, yol çok eğimli olmadığı sürece sadece debriyajdan ayağınızı kaldırarak gaza basmadan da kalkış yapabilirsiniz.

Rent a car kiralamalarında nasıl olsa kaskom var diyerek fazla rahat olmayın; çünkü cam, far ve lastik sigortası ekstra opsiyondur mutlaka satın alın (ortalama ücretleri günlük 7TL-10TL civarıdır).

Örneğin iki veya üç şeritli yolda normal bir şekilde sollama yapacaksınız, fakat solunuzdan gelen araba yavaş ise sola sinyal verin, mutlaka hızını arttırıp sizi geçecektir. Bu sayede sol şeritten sollama yapabilirsiniz. Normal şartlarda sol şeritteki araç size müsaade etmesi olması gerekendir, fakat bizim insanımız sinyal görünce gaza basmakta üstüne yoktur. Gerçi en doğrusu en sol şerit sollama şerididir, devamlı gidilmez. Siz yine de sinyali verip direk şerit değiştirmeyin. Söylediğim şekilde sinyal vererek insanların hızını arttırabilirsiniz.

Kısacası araç kullanmak size para kazandıracak veya kaybettirecek noktalarla doludur. Yukarıdaki birkaç ufak nokta size hem para hem zaman hem de keyif kazandırabilir.

İyi günler.

(Kemal Eren)

Yoruma kapalı.