Sanki Yedim Cami

Sanki Yedim Cami” hikayesini duymayan varsa kısaca anlatmak isterim: Osmanlı döneminde, Keçecizade Hayreddin Efendi adında orta halli bir esnaf, padişahların yaptırdığı camileri görüp imrenir ve kendisi de bir cami yaptırmak ister. Cami yaptırma fikri aklına girdikten sonra hayattaki en büyük amacı ve tutkusu bu olur. Ama ne hali ne de maddi durumu bu amaca müsaittir. Çevresindekiler “gel vazgeç bu sevdadan” dese de o yolundan dönmez. Çözümü nefsinin arzularını dizginleyerek para biriktirmekte bulur. Canının istediği şeyleri yemeyip “sanki yedim” diyerek parasını bir köşeye koyar ve rivayete göre camiyi bu parayla yaptırır. 18. yüzyıla tarihlenen bu cami, şu an İstanbul’un Fatih İlçesi, Zeyrek Mahallesi, Kirbacı Sokağı’nda bulunmaktadır.

Hikaye güzel. Peki ama biz de bir cami yaptıracak kadar olmasa da ufak ufak tasarrufta bulunabilir miyiz diye düşünürken, bunu en azından bir süreliğine denemeye karar verdim. Fakat benim uygulamamda; canımın istediği şeyleri değil de, kendimce zararlı olduğunu düşündüğüm şeyleri yemeyerek para biriktirmek fikri esas oldu. Kendimce belirlemiş olduğum sürenin sonuna kadar da bu parayı saymayacağıma ve hiçbir şekilde harcamayacağıma dair kendime söz verdim. Bunun yanında da yemediğim zararlı şeyler sebebiyle sağlıklı hissetmenin de “paha biçilemez” diye özetlenebilecek ayrı bir getirisi olduğunu sizlere rahatlıkla söylemek istiyorum.

Sonuç: Belirlenen sürenin sonu geldiğinde canımın istediği şeylerden artırmış olduğum paraları heyecanla ve merakla saydım. Meğer ben ne kadar zararlı şey tüketiyormuşum da haberim yokmuş. Paralar ne yanlış yerlere gidiyormuş da ben saymadan harcıyormuşum. İşinden değil dişinden arttır diyenler haklıymış. Kısacası bu deneme sayesinde belki bir cami yaptıracak kadar değil, ama ufak da olsa bazı ihtiyaçları giderecek kadar para birikebileceğini gördüm. Aslında teorik olarak zamanı uzun tutarak cami bile yaptırılabilir. Tabii ki cami bir yana, sağlıksız şeyleri bırakarak tasarruf etme fikrini herkese tavsiye ederim. Kısa süreliğine de olsa kendinizi test edin; çıkan sonuca muhtemelen siz de çok şaşıracaksınız.

Bol diyetli, tasarruflu, Avantajix’li ve sağlıklı günler.

(A. Toksoy)

Yoruma kapalı.