Hiç Bir Şey Çöp Değildir

Merhaba;

Madem ki bu köşede para kazanmak konusundaki fikirlerden ve kendi deneyimlerimizden bahsediliyor; ben de size işe yaramaz ve eski püskü gibi görünen eşyalardan nasıl para kazanılacağını anlatacağım.

Aslında herkesin bir yerlerde atılmış kalmış ve unutulmuş eşyaları vardır değil mi? İşte bu eşyalardan bahsediyorum. Hatta bunlara “eşya” olarak görmediğimiz, bazen “çöp” diye kenara koyduğumuz şeyleri de dahil edelim. Örneğin kitaplarımızı, dergilerimizi, karton kutuları, kağıtları, zarfları, o zarfların üzerindeki pulları, zarf içindeki kartpostalları çöpe atmak yerine evin bodrumunda biriktirmek suretiyle; hem doğaya zarar vermediğimiz gibi, azımsanmayacak kadar da ek bir gelir elde edebiliriz.

İşe yaramaz eşya yoktur ve hiç bir şey çöp değildir. Mesela 20 yıllık bir buzdolabınız mı var? Pancar motoru gibi gürültüyle mi çalışıyor? Biri öylece alıp o şekliyle kullanılabileceği gibi, o buzdolabının bir parçasını yedek parça olarak kullanmak üzere sizden alabilir ve siz de böylece hiç düşünmediğiniz bir gelir elde edersiniz.

Eski kıyafetlerinizi -çok yırtık ve aşırı yıpranmış değillerse ve hala kullanılabilir durumdalarsa- satmayı deneyin. Nasıl mı? İkinci el eşyaların satıldığı pek çok site var. İnternette kısa bir arama yaparsanız eski eşyalarınızı satabileceğiniz bir çok site bulabilirsiniz. Mesela öğrencisiniz; elinizde hiç kullanılmamış kitaplar var. Önce onları ayırın. Sonra uygun fiyatlarla listeleyip satışa çıkarın. Paranız bu şekilde size bumerang gibi geri gelecektir. Bazısının çöpü diğerinin hazinesidir derler. Kullanmadığınız her şey başka birisi için çok değerli olabilir.

Mesela takılar, elektronik aletler, o aletlerin parçaları, mobilyalar, tablolar, çatal-kaşık, çanak-çömlek, motosikletler, hatta otomobiller. Her şeyin ikinci eli var. Sakın hiç bir şeyi çöpe atmayın. Şu an etrafınıza bakın ve sizin kullanmadığınız ama başkasının işine yarayabilecek neler varsa detaylıca inceleyin. Bunların bir listesini yapın. Birer fotoğraflarını çekip ikinci el ürünlerin satışının yapıldığı sitelere yükleyin. Hem onlardan kurtulun, hem birilerinin işine yarasın, hem de siz gelir elde edebilin.

Ben uğraşamam ben yapamam demeyin. Örneğin ben müstakil bir evde yaşıyordum. Bulunduğumuz evimiz yeni bir bina yapılmak için yıkılacaktı. Bahçesinde ağaçlar vardı. Yeni yapılacak ev eskisinden büyük olacağı için ağaçlar kesilecek bina buralara yapılacak diye duyduğumda aklıma hemen bir plan geldi: Bir anda ben bunları kestiririm çuvallara koyarım yakacak olarak satarım diye düşündüm. 30-35 tane ağaç kesilecekti. Kesecek aleti olan birini buldum. Sadece 30TL verdim. O da ağaçları küçük küçük kesip düzenli parçalara ayırdı. Bunları çuvallara doldurdum ve yaklaşık 250-300 çuval odun oldu. Çuvalların tanesini 5-10TL arasında sattım. 30TL yatırım neredeyse 3.000TL gelir getirmişti.

Ardından evdeki benim işime yaramayan ama ticari değerleri olduğunu tahmin ettiğim malzemeleri internet üzerinden satışa çıkardım. Bulunduğum şehirden insanlar bana ulaştı. Onlara sattım. Bunlar pencereler, kapılar, kornişler, korkuluklar, demirler, perde rayları, eski güneş enerjisi panelleri, antenler gibi çeşitli eşyalardı. Yani bunlar belki eskiydi, ama hala senelerce kullanabilirdi. Bunları satarak işine yarayacak kişilere uygun fiyatlarla ulaştırdım ve onları mutlu ettim. Öte yandan da kendime ek gelir yarattım. Dedim ya çevrenize iyi bakın. Gözlem gücü bu işin başlangıç noktası. Kullanılabilecek şeyleri satın; kullanılamayacak şeylerinse içlerindeki parçaları satın. Satılabilecek ne varsa değerlendirin ve ek gelir elde edin. Hiç bir şey çöp değildir.

(E. Kaya)

Yoruma kapalı.