Çevrenizdekilerin İkinci El Eşyalarını Satın

Merhaba;

Benim hikayem bir şehirde yüksek lisans yaparken evlenip başka bir şehre taşınmamla başladı. Hayatımda neredeyse bakkaldaki çalışan dışında kimseye karşı “para” kelimesini cümle içerisinde kullanmamıştım bile. Ticaret, hayatta başarılı olamayacağım tek şey zanneder ve paradan da korkardım üstelik.

Hayatımda hiç boş durmamış, devamlı ya okulumla ya da hobilerimle meşgul olmuş bir insan olarak da, o yaşıma kadar hiç bulunmadığım bir şehirde ne yapacağımı bilememek beni inanılmaz bir boşluğa sürüklemişti. Bir ikincisi de o güne kadar kendi imkanlarımla geçinmiş olmam, işsizliğin psikolojik yükünü çok fazla artırmıştı.

Bir gün ne yapayım ne edeyim diye düşünürken aklıma kullanmadığım kıyafetlerim geldi. Hem iyi bir başlangıç olabilirdi hem de maliyetsiz bir deneme yanılma olacaktı. Satmayı denedim, güzel de sonuçlar elde ettim. Baktım yapabiliyorum bu işi, evdeki gereksiz beyaz eşyalara, mobilyalara yöneldim. Satışlarımı gören çevremdekilerden “benimkileri de sat” talepleri gelince, üzerlerine ufak miktarda kar koyarak onların kullanmadıkları eşyaları da satmaya başladım. Bu süreçte ikinci el beyaz eşyalara, mobilyalara kadar bir çok şey sattım.

Aradan 6 ay geçtikten sonra bu sefer bir başka şehre atamam gerçekleşti. Süreç boyunca ne alabilirim, ne satabilirim, insanlar neleri nerelerden kaça alıp kimlere kaça satıyorlar hep bunlara bakıyordum. Kendi çapımda bir pazar araştırması, fizibilite çalışması yapıyordum. Dolayısıyla bir miktar ticaret algım da oluşmaya başladı artık. Bu arada düşündüm, taşındım. Bilgisayar konusunda iyiyim, internet alışverişleri, sosyal medya ve aynı zamanda teknoloji ile çok yakından ilgiliyim. Bunu neden nakde çeviremeyeyim?

Ülkemizde herkes teknolojiyi kullansa da, nüfusa oranla çok az bir yüzde kullandığı teknolojiye hakim. Dolayısıyla insanların yapamadığı bir şeyi siz aracı olarak yapıp, hem alacağı ürünü daha ucuza sizden almasını sağlayabilir, hem de bundan ciddi bir kar elde edebilirsiniz. -Evet, zaten buna da ticaret diyoruz :)

Giymediğim ikinci el kıyafetlerimle başlayıp, kullanmadığım eşyalarla ve kendi iğneleme keçe tekniğiyle yaptığım bazı ürünlerin satışıyla devam eden yolculuğum bir Çin sitesinden ürün getirtmek suretiyle kullanmaya karar vermemle de farklı bir boyuta taşındı.

Artık tek yaptığım beğendiğim bir ürünü alıp kullanmak ve insanların dikkatini çekmesini beklemek oluyor. Ben arz etmeden onlar taleple geliyor ve fiyatlarını duyunca da zaten karşı koyamıyorlar. Üzerine bir de ekstradan sizin de bildiğiniz satış sitelerine yükleme yapıyorum. Artık yalnız bu işten, neredeyse hiç bir şey yapmadan 600-700 TL gibi bir ek kazanç elde ediyorum ki bu da benim için bir aylık ev kirası demek.

Daha fazla uzatmayayım. Buradan size tavsiyem ne yapın edin internetin nimetlerini değerlendirip boş zamanlarınızda online alışveriş nasıl yapılır, bir ürünü nasıl daha ucuza alabilirsiniz, ürünler arası kıyaslamaları en doğru şekilde nereden ve nasıl yapabilirsiniz bunları mutlaka araştırın.

Herkese bol kazançlar.

(Melek Ç.)